Tip na výlet: Vinohradní bar Viničné Šumice

29.03.2022

Lesní bary jsou oblíbeným zastavením na výletech, které ochladí v letních parnech a zahřejí u srdíčka. Počítají totiž s dobrotou lidstva a ponechávají platby buď formou vhození do kasičky na místě nebo převodem na účet. Druhá možnost je čím dál častější, protože bohužel dobrota lidstva má své mezery a většina barů se potýká nejen s potížemi neplatičů, ale dokonce i s nájezdy zlodějů. I proto rádi do lesních barů chodíme a přihodíme vždy více, než jsme utratili. Bar ve Viničných Šumicích není lesní, ale stylově vinohradní. Opečovává ho rodina Křížů z Šumic, kteří zde připravují vlastní víno. Přímo na baru si tak můžete dát i lokální víno, což já oceňuji i jako abstinent. Zároveň bar poskytuje úžasný výhled, protože je na pořádném kopci.

Trasa je schůdná i s kočárkem, jen počítejte s tím, že kopec na začátku je opravdu výživný. 

O aktualitách z baru se dozvíte více na jejich facebookových stránkách ZDE. 


PARKOVÁNÍ A TRASA: My jsme v Šumicích doma, ale pro přespolní jsou zde následující možnosti. Autem můžete zaparkovat před zastávkou Hradská (na mapce jako start). Autobusem číslo 702 se z Brna dostanete tamtéž. Odtud vás čeká strmý kopec téměř kolmo vzhůru. Za výstavbou se pak dáte první odbočkou doprava, po žluté turistické značce (směr Vítovice), už jen po vrstevnici. Bar objevíte po pravé straně asi po kilometru chůze. Pokud by pro vás kopec byl moc, je možné autem zajet až nahoru a zaparkovat u lesa, počet míst je tady ale omezen na jedno, maximálně dvě.

VINOHRADNÍ BAR: Kromě zmiňovaného vína se můžete těšit na nějaký ten birell, nealko ve formě relax džusíků a drobné občerstvení. Na nás čekaly tlusté tyčinky a haribo medvídci. O dva dny později již birell došel, víno nebylo, ale přibyly tyčinky a čokoládové fidorky. Počítejte s tím, že se obsah bedny často obměňuje, pro aktuality určitě doporučuji okouknout facebook stránku, než dětem něco slíbíte. Výhled je fantastický, k dispozici je i tábořiště, kdyby se vám jó chtělo návštěvu si užít. 

KOLEM DOKOLA: Cesta do kopce je malebná, pokud to bez plic dovedete ocenit. Domečky jsou malinké a některé krásně zdobené. Téměř jistě potkáte jednookou kočku, která je v kopci doma. V lese je mnoho ptactva, potkali jsme brhlíka, sýkorku a slyšet je zde strakapoud. Když budete mít štěstí, potkáte po cestě i ovečky. 

GASTRO: Pokud by se vám podařilo naplánovat výlet na všední den po 16:00 nebo o víkendu po 15:00, pak stojí ještě za návštěvu Hradská restaurace, která má svůj vlastní pivovar i limonády. Jejich pivo Vildenberg je pravidelně oceňované v nejrůznějších soutěžích. Dá se tu dát i něco malého na zub v klasickém hospodském stylu - tvarůžky, hermelín, utopence nebo guláš. Kafe tu ujde:)

CELKOVÝ DOJEM: Šumice jsou naše domovina, tak bodovat nebudu, nebylo by to fér:). Ale je tu krásně.