Tip na výlet: Rudice

23.11.2021

Rudice jsme navštívili s plánem projít opět stezku šneka Krasíka, která začíná u větrného mlýna. 

PARKOVÁNÍ: Byli jsme v pátek, kdy nebyl problém zaparkovat v uličce přímo u větrného mlýna. Předpokládám, že ani o víkendu to nebude velká krize, možná o velkých prázdninách bude parkování náročnější, vesnička má úzké uličky. 

VĚTRNÝ MLÝN: Je malinký na desetiminutovou prohlídku. Za mlýnem je bistro s posezením. Bohužel v době naší návštěvy bylo zavřené (bez uvedení důvodu), mlýn byl otevřený ráno, uvnitř byl vstřícný správce, který nás vybavil mapou, půjčil tužku a prodal za pětikačku Krasíkův pas:). Nabídl nám prohlídku v řádu 30 minut, ale sám hned dodal, že bude lepší, když se stavíme za rok, až budou holky větší. Tudíž jsme se prohlídky neúčastnili. Při návratu ke Mlýnu kolem 13:00 byl Mlýn bez uvedení důvodu nebo času zavřen, totéž i o hodinu později. Předpokládám, že v sezóně a o víkendech bude otevřen bez omezení. 

LOM RUDICE: Lom je špatně značený, asi hlavně kvůli tomu, že je sem, stejně jako do jiných lomů, zákaz vstupu. Stejně jako v jiných lomech, sem lidé normálně chodí, jsou zde stezky, cedule informující, že nemáte zakládat ohně atd., tudíž se s lidmi víceméně počítá. Lom je na konci obce nalevo, směrem na Olomučany. Je zde parkoviště, ale směrovky přímo k lomu nikde, my jsme využili dotazu k místnímu a dál už je to jednoduché. Lom si děcka zamilovala, je to bývalý kaolinový lom plný písku, takže takové obří pískoviště. Zde bylo naopak výhodou, že jsme přišli v pátek a ne o víkendu nebo o prázdninách, protože zde bylo minimum dalších lidí. Lom jsem prolezla bez problému v osmém měsíci s tříletou a pětiletou, takže to není žádná drsňárna. 

STEZKA ŠNEKA KRASÍKA: S sebou si vezměte obyčejnou tužku nebo pastelku. Na jednom stanovišti se obkresluje plastická značka a fixou, kterou jsem měla já, z toho nic není:). Tato stezka je vhodná i pro kočárky. Téměř celá vede lesem po pěkných cestách. Jsou zde příjemné zastávky u jezírek, u studánky a podobně. Prakticky žádný kopec, silnice nebo hrubý terén. Stezka není vůbec značená, jde se pouze podle mapy, což je pro mladší děti škoda. Částečně kopíruje turistickou stezku, takže aspoň občas mohly holky hledat značky, ale jinak byla práce s orientací na mně. Úkoly byly o něco lepší, než v Křtinách, pokud jde o naši věkovou skupinu. Občas bylo třeba také něco vyčíst, ale často měli něco najít, což bylo lepší. Přesto, jde spíše o úkoly pro starší, školou povinné, děti. Celá stezka začíná a končí u Větrného mlýna. Na začátku dostanete mapu s úkoly, která je opravdu moc hezká a úkoly jsou pěkně rozložené po celé stezce. Celá trasa má pět kilometrů příjemným terénem. Při návratu k Mlýnu zde pán nebyl, ale odměna měla být ve schránce na plotě. Ta byla ale v tomto ohledu prázdná, pouze s deníčkem na zápis pozdravů od dětí. Poznámka, že si máme případně odměnu vyzvednout ve Mlýně byla k ničemu, jelikož ten byl zavřený po celou hodinu, co jsme se ještě potulovali kolem.

GASTRO: Restaurace Tumperek kousek od Mlýna slibuje pizzu a další pochutiny. Bohužel v pátek otevírá až od 14:00. Jelikož jsem svoji pečlivě sbalenou svačinu ponechala doma v lednici, neměli jsme již motivaci tak dlouho čekat. V obci je Coop, který má mezi 12:00 a 14:00 polední pauzu. My jsme dorazili značně hladoví kolem půl jedné do cíle, vydali jsme se proto raději na oběd do blízkých Jedovnic, co restaurace Olšovec. Ta je v nabídce průměrná, nabízí meníčka, vč. bezmasé varianty a dětem ochotně jídlo rozdělili na dva talířky.

 Poznámka: Lom není součástí Krasíkovy stezky, navštívili jsme jej odděleně až po obědě. 

CELKOVÝ DOJEM: 4* z 5.

Stezka i městečko jsou moc hezké. Do lomu jsme určitě nezavítali naposledy.