Tip na výlet: Řícmanice

16.01.2022

Řícmanice a bílovické lesy jsme navštívili se záměrem krátké lednové procházky a návštěvy místního sovího hřiště. 

První zastávka tak byla ZDE - u dětského jezdeckého klubu Řícmanice, odkud jsme se vydali na krátkou procházku do lesa. Druhá zastávka byla ZDE - u dětského hřiště u sovy. 


PARKOVÁNÍ: U jezdeckého klubu je parkování zcela bez problému. Mimo prázdniny ve všední den jsme tam parkovali sami. U dětského hřiště je to horší, doporučuji zajet horní cestou (přístup k hřišti je spodem nebo vrchem), kde jsou dvě parkovací místa. Dole bohužel žádné. My jsme měli štěstí, jelikož jsme měli akorát ta dvě auta a na hřišti jsme byli jediní. Ale dovedu si představit, že v teplém víkendovém dni bude parkování oříšek. 

LESNÍ STEZKY: Od jezdeckého klubu se dá vyrazit různými cestami a stezkami, v různé obtížnosti. My jsme se vydali po červené lehce prudší stezkou do kopce. Tato trasa je hraniční pro kočárky, díky koňským kopytům je cesta dost rozrytá a navíc je to místy tour de koňský koblih. Na druhou stranu cca po 800 metrech se cesta mění v příjemnou, širokou a pro kočárky jako stavěnou dráhu.  K tomuto místu je možné se dostat i jinou cestou, vizte mapku - stanoviště Nad arboretem, máte-li kočárek volte proto jinak. 

Nad arboretem jsme  narazili na Stezku Zdraví Hvozd, po které jsme se vydali dále (stále po červené). U Křížku jsme pokračovali dobrodružnou trasou po červené velmi prudce z kopce, objímaje přitom stromy, abychom neupadli. Tím jsme se odklonili od trasy Stezky zdraví, dá se ale pokračovat po modré krásně dál i s kočárky. I my jsme se nakonec z lesa mimo značenou trasu (stanoviště 3 až 2, kolem potoka) vynořili právě v místě Konůpkovy louky, která je přímo magická. Odtud jsme se po modré vraceli stejnou cestou zpět. Celý okruh zabral 4 km, ale v místě je tolik tras, že by se tu dalo chodit celý den. Určitě stojí za návštěvu i další stanoviště Stezky Zdraví, zejména pak studánka Prosba lesa. Ta nás čeká někdy příště. 


P.S.: Za tip k parkování i stezku děkuji Pavlínce z Lipky a Lindě z MC Viničné Šumice

HŘIŠTĚ U SOVY: Soví hřiště je je opravdu skvělé. Je velké, prostorné a kompletně oplocené. Jsou zde jezdící poma, prolézačky, lanové dráhy, houpačky a jedna minitrampolína. K dokonalosti chybí jen občerstvení pro rodiče. Hřiště bylo čisté a v dobrém stavu. 

GASTRO:

Přímo v Řícmanicích jsme se nestavovali, i když i zde restaurace jsou. My si cestou udělali zastávku v Ochoze, v restauraci a pizzerii Verona. Zvenku nevypadá nic moc, ale uvnitř bylo příjemné prostředí, milá obsluha a pizza sice lehce česká, ale velká a dobrá. Mají i meníčka, my jsme ale o půl druhé už žádné nestihli. 


CELKOVÝ DOJEM: 4,5* z 5.  Určitě se vrátíme na jaře na celodenní výlet. Tahle lokalita si to zaslouží.