Tip na výlet: Křtiny

23.11.2021

Do Křtin jsme vyrazili bez jasného cíle. Díky tipu jsme věděli, že tam bude Stezka šneka Krasíka, na kterou jsem se bohužel nijak zvlášť nepřipravovala - moje chyba.

PARKOVÁNÍ: U úřadu je pouze na 30 minut, před zámkem je pár parkovacích míst bez omezení. My vyrazili ve všední den mimo prázdniny a obsadili jsme poslední volné místo. Je tedy potřeba počítat i s tím, že budete muset parkovat někde bokem.

ZÁMEK A KAPLE: Venkovní prohlídka je tak na patnáct minut + přilehlý park maximálně na stejně dlouhou dobu. Je to krásné, ale není to na celodenní prolézání. Vše je přístupné zdarma. Do vnitřních prostor zámku jsme neměli v plánu jít, tedy netuším zda je možné a jak to tam vypadá.

STEZKA ŠNEKA KRASÍKA: S sebou si vezměte obyčejnou tužku nebo pastelku. Na jednom stanovišti se obkresluje plastická značka a fixou, kterou jsem měla já, z toho nic není:). Stezku inzerují jako vhodnou pro kočárky, ale upřímně si nedovedu představit, že bych takovou trasu s kočárkem absolvovala.
První část trasy je docela blbě značená, nejsou zde žádné značky, takže je nutné se orientovat pouze podle mapy, což tím pádem znamenalo, že jsem musela směr určovat já a děcka z toho nic neměla, protože mapy číst nemusí. Hned na druhé stanoviště jsem se pro jistotu i já raději ptala místních. Následně jsou již značky, viz fotka, dobře značené, jen na jednom místě byla spadená na zem.
První část cesty je do kopce vysypaného velmi hrubým štěrkem, tlačit do toho kočárek, tak budu hodně naštvaná. Druhá část cesty je lesem, klasická lesní cesta, travnatá, rozhodně ne vhodná pro kočárky. V jednom úseku byl spadený strom, na což upozorňují i cedule kolem. Opět netuším, jak by se to s kočárkem mělo projet. Nezanedbatelná část cesty je po silnici bez chodníků, po které auta rozhodně nejezdí pouze devadesátkou. Moje holky jsou v tomhle vzorný, skáčou do kopřiv sotva slyší motor, ale jít tam s mladšími nebo živějšími dětmi, tak z toho velkou radost mít nebudu. S kočárkem bych byla strachem orosená až na zadku. Lesní cesta měla trávu i do půli lýtek a jelikož bylo po dešti, dva ze tří naší výpravy došli domů s mokrými ponožkami. Obuv tedy nepodcenit.
Úkoly jsou z drtivé části postaveny na tom, že mají děti něco vyčíst z naučných tabulí, jde tedy po této stránce o stezku vhodnější pro děti školou povinné, za naše předškoláčky jsem musela plnit já, což hlavně Johanku štvalo. Pár úkolů (spočítat zvony; uhádnout, co je to zlatavý mok ) však děcka zvládla.
Celá stezka začíná a končí na recepci hotelu v zámku. Na začátku dostanete mapu s úkoly, která je opravdu moc hezká a úkoly jsou pěkně rozložené po celé stezce. My jsme šly trasu A, 5 kilometrů. Ušla jsem to i já v osmém měsíci bez potíží, holky si taky nestěžovaly, kromě stoupání na začátku a silnice to bylo příjemné. Možné je vybrat také trasu B, 10 km, která je z větší části totožná s A, má tuším dvě stanoviště navíc.
Na závěr je překvapení. Moje děti jsou rozmazlené vesnickými hony za poklady, kde je na konci truhlice plná sladkostí a dárků, takže byly hodně zklamané, jelikož překvapení spočívalo v tom, že dostali kartičku, která v místní restauraci slouží jako poukázka na polívku. Šlo si vybrat místo polívky zmrzlinu, ale vzhledem k teplotě, promočeným ponožkám a našemu plánu navštívit i cukrárnu, jsem jim zvolila polívku...což samozřejmě vzbudilo velké nadšení.  Jednou to pochopí.
Trasa je určitě lepší pro větší děti, hlavně pokud jde o úkoly a silniční terén. Ale i tak jsme to zvládli pěkně a užili si to. Součástí trasy je i mariánská radostná stezka, pro věřící rodiny.

GASTRO:

- Zámecká restaurace nabízí meníčka, bohužel neměli bezmasou variantu a z jídelního lístku nebylo možné si objednat, takže jsem neochutnala. Ale holky měly polívku, kterou obě snědly a chutnala jim.
- Restaurace Eden naproti zámku má na vývěsní tabuli celou řadu jídel typu smažák + pizzu, ale když jsem přišla k okýnku na zahrádku, zeptal se mě pán, jestli jdu kvůli zásilkovně. Když jsem odpověděla, že bychom si rádi dali oběd, překvapeně (jeho obličej byl deset centimetrů od nabídky pizzy) oznámil, že oni nevaří. Na zahrádce lidé seděli u kafe a u piva, takže asi fakt ne. Jestli někdy vaří, netuším.
- Restaurace naproti Retro cukrárně otevírá až od 15:00.
- A poslední restaurace z náměstí měla jen dvě meníčková jídla, obě masitá, tak jsme to vzdali a šli rovnou do cukrárny.
Pokud jde o oběd, tak tím pádem nepomohu, ale Zámecká restaurace vypadala slušně, pokud vám maso nevadí.
- Retro cukrárna - velmi příjemná obsluha, příjemné prostředí, chutné zákusky a součástí je drobná expozice retro hraček, především kočárků. Je tu i malinký dětský koutek. Kafe jsem bohužel neochutnala, neb mám vysoký tlak (zejména, když jsem s dětmi), ale stroj měli pákový a vypadal profesionálně, tudíž by mohlo být dobré.

CELKOVÝ DOJEM: 3* z 5. Ale takové silnější. Rozhodně bych doporučila, za pěkného počasí je to hezká procházka. Škoda silnic a absence snazších úkolů pro menší děti, ale i tak hezký projekt.